تبلیغات
وبلاگ مسئول مشاوره دانشگاه علوم پزشکی شاهرود - نکاتی مناسب و مفید برای زندگی در خوابگاه

وبلاگ مسئول مشاوره دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

یکشنبه 6 شهریور 1390

نکاتی مناسب و مفید برای زندگی در خوابگاه

نویسنده: admin   


زندگی گروهی یا زندگی در كنار دیگر دانشجویان یك بخش مهم از تجربه دانشگاهی شماست. در این دوران در عین‌حال كه تجربه‌های متفاوتی از زندگی با افراد دیگر به دست می‌آورید، فرصت پیدا می‌كنید كه خود را در ارتباط با دیگران بشناسید، توانایی‌ها و مهارت‌های سازشی و اجتماعی خود را محك بزنید و با مسوولیت‌ها و وظایفی روبرو شوید كه شما را برای یك زندگی مستقل آماده می‌سازد. استفاده از خوابگاه روش مناسبی برای صرفه‌جویی مالی و كاهش مشكلات اقتصادی در مقایسه با زندگی انفرادی بوده و اشتراك در اتاق و لوازم مختلف، هزینه‌های شما را كاهش می‌دهد. با این وجود لازم به ذكر است كه اگر در روابط شما با هم اتاقی‌هایتان مشكلی وجود داشته باشد، اینگونه زندگی با تمام محاسنش به نظرتان بسیار ناخوشایند آمده و ممكن است برای رهایی از وضعیت موجود حتی حاضر به تحمل فشار مالی و روانی شوید.اختلاف سلیقه،‌ تفاوت عقیده و رویارویی ایده‌ها، باورها، علایق و ارزش‌ها اساس تضادها و درگیری‌های میان هم‌اتاقی‌ها را بنیان می‌نهد و این تضادها زمانی ظهور می‌كنند كه بحث پیرامون تفاوت‌ها در قالب خصومت‌های عاطفی و یا درگیریهای لفظی نمودار می‌شود..از زمینه‌های بالقوه بروز تضاد و اختلاف در محیط خوابگاه - رعایت حدود بهداشت،‌ نظم، سر و صدا، زمان مطالعه،‌ آوردن مهمان و ... است.اگر بخواهیم این زمینه ها را طبقه بندی كنیم به چند طبقه اساسی تقسیم می شود:

- اختلافات ارزشی: اختلافاتی كه اساس آنها ایده‌ها و اعتقادات شخصی است.

- تفاوت‌های فرهنگی: تفاوت‌هایی كه ریشه در هنجارها و نگرش‌هایی دارند كه شخص به واسطه محیط خاصی كه در آن رشد كرده، كسب نموده است.

- سلیقه شخصی: كه از شخصی به شخص دیگر متفاوت بوده و سبب جهت گیریهای خاصی می شود.

- اختلافات جاری (حقیقی): كه پیرامون یك واقعیت در موقعیتی خاص بوده و از طرق مختلف قابل اثبات و رسیدگی است. مثلاً‌ اینكه چه كسی در برنامه نظافت اتاق به وظیفه خود عمل نكرده است.

- سوءتفاهم و درك غلط از موقعیت: اگر در موردی خاص از یكی از طرفین خطا و اشتباهی سر زند، این وضعیت به تشدید اختلاف و درگیری میان افراد می‌انجامد.

- عدم استفاده عادلانه و به جای افراد از امكانات محدودی كه به طور مشترك در اختیار آنها قرار گرفته است

- استرس‌های بیرونی ایجاد شده در محیطی خاص و تأثیر آن در مواجهه با موقعیت بعدی: در واقع شخص پس از گذراندن موقعیتی خاص، نتایج استرس‌ زای آن را همراه خود به موقعیت دیگر انتقال می‌دهد.

نكته مهم این است كه بروز اختلاف در هر یك از موارد یاد شده امری قابل پیش‌بینی و انتظار است و معمولا در اوایل ایجاد رابطه با هم اتاقی، افراد از بحث پیرامون حل مسایل مشكل ساز بین خود اجتناب میكنند زیرا اعضای اتاق فكر میكنندكه بدون نشان دادن رفتار تهدید آمیز قادر نخواهند بود توجه و حساسیت خود را نسبت به مساله ابراز كنند در حالی كه اشتباه همینجاست .

خیلی ساده می‌توان نگرانی و احیاناً نارضایتی خود را بدون رفتارهای خشن و تهدیدآمیز نیز نشان داد و برای حل آنها به كناره‌گیری و تنهایی و مخدوش كردن احساسات خود و دیگران متوسل نشد. اگر طرفین، از مطرح كردن مشكل كناره‌گیری كرده و آن را نادیده بگیرند نگرانی همچنان ادامه می‌یابد و سبب آزار آنها برای مدت طولانی می شود.

حتی چنانچه این مسایل مورد توجه قرار بگیرند باز ممكن است افراد به شیوه‌ای موثر مسئله را حل نكنند. در این وضعیت بدون اینكه در جهت حل مشكل گامی برداشته شده باشد، همان مشكل به جای خود باقی مانده و حتی وخیم‌تر نیز می‌شود تا زمانیكه سرانجام میان هم‌اتاقی‌هایی كه با این روش با یكدیگر زندگی كرده‌اند اختلاف و درگیری بروز كند.

حل درگیری نیازمند تلاش در جهت گفتگو كردن در مورد مسایل و رسیدن به توافق‌ و راه‌حل‌های مناسب است. این امر مستلزم بهره‌مندی از مهارت‌های خوب گوش كردن، قاطعیت و ثبات در رابطه، مهارت‌های حل مسأله و گاهی چشم پوشی و احترام نسبت به تفاوت‌هاست.

راه حل

قبل از اینكه با فرد بخصوصی با عنوان هم اتاقی وارد زندگی مشترك شوید، بهتر است فهرستی از خواسته‌ها و انتظارات خود، عادات (تغذیه، خواب، مطالعه و ...) ایده‌ها و عقاید (مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و ...) و علایق (ورزش، موسیقی، هنری و ...) خود را كه احتمالاً‌ در زندگی مشترك تداخل می‌نماید تهیه كنید و بعد،‌ ظرفیت‌های خود را در برخورد با مسایل مشترك محك بزنید. همچنین بد نیست نگاهی به ویژگی‌های شخصیتی خود بیندازید و صفاتی چون تعهد، مسوولیت پذیری، توانایی دوست داشتن و احترام به دیگران، گذشت، توانایی برقراری ارتباط موثر و غیره را در خود وارسی كنید. صفاتی كه نه تنها لازمه یك زندگی مشترك و مسالمت آمیز، بلكه لازمه پیشرفت و رشد شماست.

پس از ملاحظه مطالب فوق بهتر است با هم اتاقی‌ها بر سر فهرست‌بندی یكسری قوانین ساده، اما لازم به صحبت بنشینید و پس از بحث و گفتگو همگی آنها را پذیرفته و امضاء‌كنید. توافق متقابل شما در همان ابتدا از مشكلات بعدی  جلوگیری خواهد كرد و توافق كتبی همه ی اعضا از یك موافقت شفاهی معتبرتر است.

این كار اطمینان می‌دهد كه موارد مطرح شده روشن و مورد قبول همه است و همه به آن معتقدند و زمانیكه مشكلی بروز نماید راه حل و حد و مرز عملكرد و خواسته‌های افراد مشخص و تایید شده است. 

مواردی كه در زندگی مشترك با هم اتاقی‌ها باید به توافق برسید:

1- فضای اتاق و جایگاه هر یك از افراد – بهتر است هر كس تخت خواب، كمد و قفسه كتاب‌ها،‌ لوازم خود و فضاهای مشترك اتاق را مشخص كند

2 - لوازم مشترك و لوازم شخصی – به لحاظ زندگی برای آشپزی (مثل چراغ مطالعه، ماهی تابه و ...) نظافت اطاق‌ و لباس‌ها و غیره مورد نیاز باشند، اما باید مشخص شود كه كدام وسایل، شخصی و كدام عمومی هستند و در چه صورتی دیگران اجازه استفاده از آنها را دارا هستند

3- نحوه خرید و پرداخت مخارج مشترك ، نحوه برخورد با تاخیر در پرداخت هزینه‌ها از سوی یكی از اعضاء‌چگونه باید باشد، آِیا همه اعضاء‌توانایی پرداخت سهم هزینه خود را دارند؟ تقسیم هزینه‌ها به چه صورتی باید باشد؟ و ...

4 – زمان مطالعه- باید اوقاتی از روز را برای مطالعه اختصاص دهید و بر سر این موضوع با هم اتاقی‌هایتان به توافق برسید و اینكه در چه شرایطی قادر به مطالعه هستید،

5- زمان خوابیدن و بیدار شدن – الگوی نامنظم خواب به مثابه یكی از علت‌های اساسی خستگی دانشجویان به شمار می‌رود و یكی از علل این بی‌نظمی ممكن است عدم توافق بر سر این مسئله بین اعضای یك اتاق باشد.

6- پذیرش میهمان- مسلماً بسیار پیش خواهد آمد كه میهمان‌هایی را به اتاقتان دعوت كنید و یا این كار از سوی هم اتاقی‌هایتان صورت گیرد، و ممكن است به لحاظ پذیرش میهمان اعضای دیگر مجبور به تغییر فعالیت‌های جاری خود شوند

7- نظافت و نظم و ترتیب – در مورد معیارهای پاكیزگی با یكدیگر به گفتگو بنشینید و مسوولیت تمیز كردن اتاق را بین خود تقسیم كنید و مشخص كنید كه در صورت نبودن یكی از اعضاء‌یا سرباز زدن وی از مسوولیتش چه كار باید كرد. وقتی اسباب و اثاثیه مرتب، منظم و تمیز باشد، افراد با تمركز و كارایی بیشتری به كار می‌پردازند. با انضباط می‌توان از وقت و عمر خود استفاده بهتری كرد و به طور كلی، محیط مرتب و تمیز باعث راحتی و آرامش بیشتری می‌شود.

8- برخی عادات شخصی – برخی عادات نظیر ، گوش كردن به موسیقی‌های خاص با صدای بلند و عادات دیگر به نوعی تجاوز به حقوق دیگران است. لذا بهتر است در مورد این موارد صحبت نمائید.

9- امنیت: باید مشخص شود كه چه كسانی حق داشتن كلید اتاق را دارند، چه مواقعی درب اتاق باید قفل باشد، كمد شخصی به چه شكلی باید محافظت شود.

 

تنظیم کننده: admin


نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :